top of page
Keresés

Miért meditáljak?

  • Szerző képe: ohbemindful
    ohbemindful
  • máj. 28.
  • 3 perc olvasás

Azt már biztos hallottad, hogy meditálj, mert az majd csökkenti a stresszt az életedben és jobban fogsz aludni, de mi van, ha azt mondom a meditáció sokkal több ennél?


Valóban jelen leszel a fontos pillanatokban

A Harvardon készítettek egy kutatást. Embereket kérdeztek meg véletlenszerű pillanatokban arról, hogy: most arra figyelsz, amit csinálsz? Az eredmény megdöbbentő volt. Az emberek idejük majdnem felében nem arra figyeltek, amit éppen csináltak, gondolatban teljesen máshol jártak. A múltban, a jövőben, a problémákon, a terveken. Ez lehet neked is ismerős, miközben valamilyen rutinszerű munkádat végzed, vagy éppen sétálsz hazafelé a munkából. Jelen vagy, vagy inkább feladatlistát gyártasz? A kutatás megmutatta, hogy minél többet kalandozik el az elme, annál boldogtalanabb az ember, függetlenül attól, hogy éppen mit csinál. A meditáció ezt megváltoztatja. Megtanít jelen lenni, nem tökéletesen, de egyre jobban. És ez az, ami a hétköznapokban igazán számít, akkor amikor a gyerekeddel vagy, a pároddal vagy egy barátoddal. A jelenlét nagymértékben befolyásolja az életed minőségét.


Rájössz, hogy nincs baj veled

Sokan azért kezdik el a meditációt, mert azt érzik, hogy valami baj van velük. Túl stresszesek, túl szorongók, túl szétszórtak és szeretnék magukat megjavítani. Fontos, hogy a meditáció nem arról szól, hogy jobbá tedd magad, hanem arról, hogy rájöjj arra, hogy alapvetően rendben vagy. Fura, igaz? A meditáció nem hozzáad az életedhez, hanem elvesz. Elvesz szépen lassan mindent, ami korlátozza az életed, ami miatt elakadva érzed magad, ami miatt szenvedsz. A gyakorlás során megismered az elméd működését ami lehetővé teszi, hogy ne fogolyként élj tovább benne.


Egyre több öröm lesz az életedben

Sokáig azt gondolták, hogy mindenki egy bizonyos beállítódással születik és ezen nem lehet változtatni. Ma már tudjuk, hogy ez nem igaz. Az agyunknak van egy képessége – neuroplaszticitásnak hívják –, ami azt jelenti, hogy az agyunk formálható. Amit sokat gyakorlunk az megerősödik. Nem gondoltam volna, hogy képes leszek több örömmel jelen lenni az életemben, de mégis így lett. A meditációs gyakorlás segít abban, hogy megtanuld befogadni és elmélyíteni az örömöt, ami lassan átformálja a negatív gondolkodásod automatizmusait.


Meglátod a mintáidat, sémáidat, hogy aztán át tudd alakítani őket

A meditáció olyan, mint amikor először gyújtasz gyertyát egy sötét szobában. Egyszer csak elkezded látni azt, ami mindig ott volt, csak eddig nem láttad tisztán. Észre fogod venni a mintáidat, sémáidat. Azt, hogy mikor és miért leszel dühös, hogyan indul el benned automatikusan a harag, a szorongás, a megfelelési kényszer és látni fogod, milyen hiedelmek kapcsolódnak a különböző állapotokhoz. A meditáció nem fogja megoldani a problémáidat, hanem megmutatja azt, hogyan viszonyulsz az életedhez. Elsőre ezek a felismerések lehet hogy zavarbaejtőek lesznek, de ha megérted, hogy minden belőled indul ki, akkor egyre több szabadságot fogsz megélni az életedbe. Mert amire tudatossá válsz, azzal már tudsz kezdeni valamit, ami automatikus az a tudattalanból irányítja az életed.


Végre gyengéd leszel önmagadhoz

Figyeld meg, hogyan beszélsz magadhoz, amikor hibázol. Legtöbben szörnyen kritikusak vagyunk önmagunkkal. Olyan hangon beszélünk magunkhoz, ahogy a legjobb barátunknak soha nem szólnánk. A meditáció, különösen a szerető-kedvesség és az önegyüttérzés-alapú gyakorlatok ezt a viszonyt teljesen megváltoztatják. Megtanítanak arra, hogy ugyanolyan kedvességgel fordulj magadhoz, mint ahogy másokhoz szoktál. Elsőre ez talán érzelgősnek hangzik, de valójában ez az egyik legfontosabb dolog, amit önmagadért tehetsz. Aki képes önmagával kedves lenni, az kevésbé ég ki, jobban feltalálja magát nehéz helyzetekben és együttérzően viszonyul mások nehézségei felé is.


Segít abban, hogy megküzdj a kihívásokkal

Egy olyan világban élünk, ahol minden a kényelmünket szolgálja. Nem akarunk nehézségeket, kihívásokat, kellemetlen érzéseket. Ha vannak, akkor is inkább elfordulunk tőlük, mert nem tudjuk kezelni őket, nincs begyakorolt megküzdési mechanizmusunk. Inkább eltereljük a figyelmünket, nyomkodjuk a telefonunkat, vásárolunk, sokat eszünk. Mindent megteszünk, csak ne kelljen foglalkozni a kellemetlenségekkel. A meditáció megtanít arra, hogy maradj, még akkor is, ha valami kellemetlen. Megtanít megbirkózni a nehézségekkel és ez egy nagyon fontos képesség, hiszen talán te is észrevetted már, hogy nincs olyan élet, ahol minden mindig jó. Nehézségek mindig lesznek és ha az állandó menekülést választod, akkor egy idő után nagyon fáradt leszel vagy megbetegszel. Paradox módon ha megengedjük a kellemetlen érzéseknek, hogy jelen legyenek, anélkül, hogy reagálnánk, sokkal hamarabb elmúlnak, mintha elnyomjuk vagy menekülünk előlük.


Ha ezek a gondolatok megmozdítottak valamit benned, és szeretnél mélyebbre menni, nézd meg a Mindfulness tanfolyamot. Nyolc alkalom, kis csoport, valódi jelenlét.


miért meditálj

 
 
 

Hozzászólások


bottom of page